CMS

Animator dla dzieci na wesele - dobry czy zły pomysł?

Wśród Twoich gości weselnych ma być sporo dzieci i zastanawiasz się co zrobić, by, z jednej strony, nie utrudniały one dorosłym swobodnej zabawy na parkiecie, z drugiej zaś, aby ich rodzice mogli cieszyć się prawdziwą zabawą i spotkaniem z bliskimi a nie tylko pełnili rolę opiekunów swoich pociech. 

I tu pojawia się pomysł skorzystania z usługi profesjonalnego animatora dla dzieci. Czy warto zaangażować taką osobę? Czym dokładnie zajmuje się animator oraz ile kosztuje taka przyjemność? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Czym dokładnie zajmuje się animatorka na wesele?

Animatorka dla dzieci na wesele (używamy rodzaju żeńskiego, ponieważ zdecydowana większość osób pełniących tę rolę to kobiety) ma za zadanie zapewnić dzieciom zabawę w taki sposób, by, po pierwsze, nie biegały one między tańczącymi parami, uniemożliwiając dorosłym zabawę, po drugie, dały odetchnąć rodzicom i pozwoliły im poczuć, że naprawdę są na imprezie.

Jak to zrobić? Animatorzy mają w zanadrzu szereg zabaw; począwszy od gier ruchowych na świeżym powietrzu (lub w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni jeśli pogoda nie pozwala na przebywanie na zewnątrz), przez przeróżne aktywności plastyczne, po zabawy zawierające elementy rywalizacji. W dalszej części artykułu omówimy te propozycje, przy których dzieci mają największą frajdę i w które najchętniej się angażują. Opieramy się oczywiście na naszym doświadczeniu i subiektywnych spostrzeżeniach z wesel, na których graliśmy i na których pary zatrudniły animatora.

Najlepsze zabawy dla dzieci na weselu

Malowanie twarzy

Największą zaletą tej zabawy jest to, że nadaje się dla dzieci w każdym wieku. Podczas gdy większość propozycji animatorów jest skierowana do dzieci powyżej 3 lat, z malowania twarzy skorzystają też małe bąble, które nie muszą posiadać żadnych umiejętności ruchowych czy plastycznych. Wystarczy, że obok będą rodzice, tak by maluch czuł się bezpieczny. Animator na weselu musi oczywiście posiadać zdolności plastyczne aby mógł wyczarować na buziach dzieci postaci z bajek, ulubione zwierzątka czy superbohaterów takich jak Spider-man czy Batman.

Duże bańki mydlane

Czy znacie dzieci, które nie lubią puszczania baniek mydlanych? My o takim zjawisku nie słyszeliśmy! Bańki mydlane mają w sobie coś co dzieci uwielbiają - potrafią przyjmować przeróżne kształty, wznoszą się do góry, można je łapać i rozbijać. Dodatkowym plusem tej zabawy jest okazja do zrobienia niezapomnianych zdjęć - fotografowie będą Wam wdzięczni za bajkowe kadry. Oczywiście idealnym miejscem na bańki mydlane jest przestrzeń na świeżym powietrzu, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to w sali również można wydzielić specjalne miejsce na tę atrakcję.

Zabawa z chustą Klanza

Chusta animacyjna nazywana też chustą Klanza to okrągła, bardzo duża chusta przypominająca spadochron. Uwielbiają ją dzieci zwłaszcza w wieku przedszkolnym bo jest kolorowa, a zabawa z nią pozwala się dzieciom zintegrować i nawiązać współpracę. Możliwości zabaw z chustą jest bardzo wiele. Jedną z naszych ulubionych jest Rybak i Rybka. Dzieci ustawiają się wokół chusty, łapiąc ją za specjalne uchwyty. Animator wyznacza spośród uczestników rybaka oraz rybkę (można też poprosić dzieci by same zgłosiły się do tych ról). Rybak wchodzi na chustę - jego zadaniem jest złapanie rybki, w czym mają mu przeszkodzić pozostałe dzieci, falując chustą w odpowiedni sposób.

Przygotowanie pamiątki dla pary młodej

Dzieci w wieku powyżej 3 lat warto zaangażować w prace plastyczne. Przedszkolaki potrafią już zazwyczaj skoncentrować się dłużej na jednej czynności, a do tego większość z nich uwielbia wszelkiego rodzaju wyklejanki, wycinanie, kolorowanie czy przyklejanie. Aby nadać pracy plastycznej większą rangę, informujemy małych artystów, że zostanie ona wręczona jako prezent dla pary młodej. Prace plastyczne podczas wesela to też doskonała okazja, by wyciszyć naszych najmłodszych gości. Głośna muzyka i tłum obcych osób mogą sprawiać, że dzieci są przestymulowane i zaczynają gorzej się zachowywać. Malowanie czy inne zabawy plastyczne pomogą dzieciom wrócić do równowagi.

Przeciąganie liny

Zadaniem animatora jest podzielenie uczestników na dwie grupy. Muszą one być tak stworzone by obydwa zespoły miały realną szansę na wygraną. Przykładowo, jeśli w jednej z grup jest dużo małych dzieci, warto, by była ona liczniejsza, niż grupa w której są starszaki. Następnie należy zaznaczyć gdzie przebiega środek liny - można to zrobić za pomocą kolorowej wstążki czy tasiemki. Mniej więcej w odległości 1 metra od środka liny ustawiamy po obydwu stronach pachołki, które wyznaczają strefę "walki". Wyjście drużyny poza tę strefę jest jednoznaczne z tym, że drużyna przeciwna wygrała. O czym należy pamiętać decydując się na tę zabawę na weselu? Przede wszystkim o bezpieczeństwie. Bezpośrednio za dziećmi nie mogą znajdować się żadne stoły, krzesła czy dekoracja na którą mogłyby wpaść, gdy puszczą linę.

Animator dla dzieci cena

Z jakim kosztem należy się liczyć planując taką usługę na weselu? Na cenę animatora składają się zazwyczaj dwa czynniki: ilość godzin pracy oraz ilość dzieci pod opieką. W standardowej wersji animatorzy ograniczają zazwyczaj ilość małych gości do dziesięciu - dwunastu. Za większą grupę jest doliczana dodatkowa opłata. Liczba godzin pracy animatora to standardowo dwie lub trzy. Jeśli chcielibyśmy aby taka osoba została na uroczystości dłużej, na przykład do godziny 22 i położyła maluchy spać, to koszt usługi znacząco wzrośnie. O jakich kwotach więc mówimy? Przykładowo: za 2 lub 3 godziny zabawy z dziećmi zapłacimy od 400 do 800 zł. Za dłuższą pracę połączoną z usypianiem - minimum 1000 zł. Pamiętajmy oczywiście, że usypianie dzieci warto rozważyć gdy są one już starsze. Dwu-, trzy- czy czterolatki na pewno nie usną bez obecności rodzica.

Podpisując umowę z animatorem na wesele warto też dopytać czy wszystkie materiały potrzebne do zabawy z dziećmi będą przez niego zapewnione. Zdarza się, że animatorzy proszą na przykład o zakupienie bloków rysunkowych czy kolorowych papierów do prac plastycznych. Niektóre z zabaw mogą być też proponowane przez animatorów jako dodatkowo płatne, na przykład stanowisko z watą cukrową albo dmuchany plac zabaw.

Animator na wesele - o czym trzeba pamiętać?

Zanim zdecydujemy się na animatora na wesele, przemyślmy koniecznie dwie sprawy:

  • Jaka grupa wiekowa będzie dominować wśród najmłodszych gości? Jeśli na przykład okaże się, że na uroczystości będziemy mieć głównie niemowlęta lub roczne czy dwuletnie brzdące, to zatrudnienie animatora na wesele nie ma zbytniego sensu. Takie maluchy nie mają jeszcze kompetencji by współpracować z innymi, nie są też gotowe by pozostać pod opieką obcej osoby. Jeśli z kolei będziemy mieć do czynienia z dziećmi starszymi (powyżej 7-8 lat) to tacy goście często sami wolą zorganizować sobie czas i nie będą chętni by uczestniczyć w "dziecinnych" zabawach. Najbardziej wdzięczną grupą do współpracy są przedszkolaki i to przede wszystkim do nich skierowana jest oferta animatorów na wesele.
  • Czy w miejscu gdzie odbędzie się wesele będzie odpowiednia przestrzeń do zorganizowania zabaw? Ideałem jest oczywiście zabawa na świeżym powietrzu ale tutaj jesteśmy uzależnieni mocno od pogody, więc warto przygotować sobie plan B na wypadek deszczu czy zimna.

Na zakończenie - jeśli zdecydujemy się zaangażować animatora na wesele - koniecznie uprzedźmy o tym wcześniej zaproszonych rodziców. Często rodzice stają przed dylematem czy wybrać się na wesele z dziećmi, czy spróbować zorganizować dla nich opiekę, żeby móc beztrosko oddać się zabawie. Jeśli będą uprzedzeni, że podczas wesela mogą liczyć na zorganizowanie czasu dla swoich pociech, chętniej zabiorą je ze sobą. Ważne, żeby mieli czas do namysłu. Niestety w życiu rodzica, zwłaszcza posiadającego małe dzieci, niewiele jest miejsca na spontaniczność i jeśli chce on by wesele było udane, musi sobie wszystko wcześniej zaplanować.

Przeczytaj również:

CMS

10 najlepszych zabaw na weselu z klasą

Nie chcesz całkowicie rezygnować z zabaw na swoim weselu, a jednocześnie stylistyka biesiadna jest Ci  bardzo odległa?Szukasz pomysłów na weselne zabawy, ale kulturalne oraz takie, w trakcie których żaden z gości nie poczuje się zażenowany?Mamy dla Ciebie 10 pomysłów na zabawy weselne z klasą -  takie, które są na poziomie, nie będą nikogo zawstydzać, a jednocześnie nie spotkasz ich na każdym przyjęciu weselnym, na jakim miałeś okazję się bawić.

Zastanawiasz się ile to wszystko kosztuje oraz czy jesteśmy dostępni w dniu Twojej imprezy ślubnej?

Napisz do nas korzystając z poniższego formularza lub bezpośrednio na adres: kontakt@djwgarniturze.pl

Na wszystkie zapytania staramy się odpowiadać w ciągu 24 godzin.

Ślub bierze się raz w życiu (przynajmniej takie jest założenie) więc ciężko jest „przetestować” dj wodzirej przed podjęciem decyzji.

Co może pomóc? Opinie par, którym mieliśmy już przyjemność zapewnić oprawę muzyczno-konferansjerską wesela.