CMS

Saksofon na wesele - czy warto zamówić taką usługę?

Marzy Ci się wesele z klasą - uroczyste, ale bez przesadnej pompy? Zastanawiasz się co zrobić, by było choć trochę inne niż większość wesel, na których byłeś gościem? Jeśli nie chcesz zatrudniać zespołu i wolisz oryginalne kawałki odtwarzane przez Dj-a, to być może warto rozważyć dodanie uroczystości eleganckiego akcentu w postaci występu muzyka na żywo?

Jaki instrument sprawdzi się najlepiej na weselu?

Naszym zdaniem idealny na tę okazję jest saksofon. Dlaczego właśnie on, a nie na przykład skrzypce, trąbka albo fortepian? Oczywiście na wszystkich tych instrumentach można wyczarować przepiękną muzykę i stworzyć wyjątkową atmosferę. Z każdym z tych instrumentów jest jednak jakiś problem. Trąbka na przykład ma bardzo ostry dźwięk i jest zbyt głośna jako tło muzyczne w przerwach na posiłki. Skrzypce z kolei brzmią według nas zbyt melancholijnie - muzykę na tym instrumencie lepiej zostawić koncertom w przygotowanych do tego akustycznie pomieszczeniach. To może fortepian? Taki występ na pewno zrobiłby wśród gości duże wrażenie, ale biorąc pod uwagę kwestie logistyczne (pamiętajmy, że to bardzo duży instrument) występ mógłby się okazać bardzo kosztowny. Chyba, że sala/restauracja, w której odbędzie się wesele dysponuje fortepianem - wtedy można rozważyć jego wykorzystanie na weselu. Saksofon ma jednak duże szersze możliwości wykorzystania podczas przyjęcia weselnego, niż inne instrumenty. Z racji tego, że jest stosunkowo niewielki i lekki, można na przykład wyjść z nim na parkiet podczas bloków tanecznych i włączyć do zabawy z gośćmi. Można go też wykorzystać do animacji, na przykład konkursu Jaka to melodia. O tym, w jaki jeszcze sposób saksofonista może urozmaicić przebieg wesela napiszemy w dalszej części tego artykułu.

Jak wygląda występ saksofonisty na weselu?

Większość saksofonistów w ramach usługi oferuje tło muzyczne podczas posiłków oraz improwizacje do muzyki odtwarzanej przez Dj-a.

  • Jeśli chodzi o oprawę muzyczną podczas przerw na jedzenie, to saksofoniści są zazwyczaj otwarci na nowy repertuar. Jeśli więc macie swoje ulubione utwory, które bardzo chcielibyście usłyszeć w tych momentach wesela gdy goście siedzą przy stole, zasygnalizujcie to saksofoniście. Oczywiście musicie to zrobić odpowiednio wcześniej, tak by miał czas się przygotować.

  •  Improwizacje do muzyki odtwarzanej przez Dj-a polegają na "dogrywaniu" na saksofonie do piosenek, które płyną z głośników. Standardowo saksofoniści nie potrzebują wcześniej listy utworów, które będą przez Dj-a odtwarzane. Jak sama nazwa wskazuje, są to "improwizacje", więc zadaniem muzyka jest tworzenie linii melodycznej w czasie rzeczywistym.

Dodatkową opcją wykorzystania saksofonu na weselu jest integracja gości na parkiecie. Saksofonista wychodzi wtedy do ludzi i grając na instrumencie, bawi się z nimi. Nie każdy saksofonista to potrafi, nie każdy też chce w ten sposób udzielać się na weselu. Jeśli zależy Ci na tej formie zabawy, zapytaj muzyka czy istnieje u niego taka możliwość.

W ramach usługi, saksofonista może Ci też zaproponować występ solowy na środku parkietu. Goście weselni pozostają wtedy przy stołach, a cała uwaga skupia się na oprawie muzycznej.

Co jeszcze może nam zaoferować saksofonista? Oprawę muzyczną podczas ceremonii ślubu. Jeśli jednak ślub odbywa się w kościele, to koniecznie ustal z księdzem czy zgadza się na to, by podczas mszy pojawił się repertuar świecki. W przypadku ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w plenerze, takich ograniczeń oczywiście nie ma.

Które momenty podczas wesela pasują do saksofonu?

Poza tymi, o których już wspominaliśmy, czyli zabawą na parkiecie oraz przerwami na posiłki, warto pomyśleć o wyjątkowej oprawie muzycznej także podczas wejścia pary młodej na salę oraz przy powitaniu gości. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie saksofonu podczas pierwszego tańca, oczepin lub podziękowania dla rodziców. Tak naprawdę, muzyką na żywo możemy podkreślić wszystkie momenty, które są dla nas ważne i których uroczysty charakter chcielibyśmy wzmocnić.

Dj z saksofonem - czy to dobry pomysł?

Zdarza się, że Dj-e weselni są jednocześnie muzykami i w ramach obsługi muzycznej wesela oferują swój występ na saksofonie. Czy takie połączenie usług to dobry pomysł? Generalnie nie mamy nic przeciwko, ale pod jednym warunkiem. W takiej sytuacji, Dj powinien mieć dodatkową osobę która zajmie się stroną konferansjerską, czyli powita gości, zaprosi wszystkich do zabawy czy zorganizuje animacje dla gości albo oczepiny. Zadaniem konferansjera jest również pilnowanie planu wesela, czyli takie prowadzenie imprezy, aby udało się zrealizować wszystkie punkty programu ustalone z parą młodą. Wypełnienie tych wszystkich ról przez jedną osobę jest według nas niemożliwe. A przynajmniej - nie na takim poziomie jaki powinien zagwarantować Dj na wesele.

Saksofonista na wesele - ile kosztuje taka usługa?

Wszystko zależy od tego, co dokładnie wchodzi w skład oferty i za ile godzin pracy muzyka mamy zapłacić. Najczęściej saksofoniści proponują 6 godzin grania i koszt takiej usługi to około 1000 zł. Jeśli chcemy usłyszeć muzykę z saksofonu podczas ślubu, to do tej kwoty będziemy musieli doliczyć około 350 zł. Na podniesienie ceny może mieć też wpływ repertuar - jeśli poprosimy muzyka o utwory, które musi specjalnie dla nas przygotować, to zapewne podwyższy to finalną kwotę do zapłaty. Czasami pary chcąc obniżyć koszt, proszą o mniejszą liczbę godzin grania. Nie każdy saksofonista jednak zgodzi się na takie rozwiązanie. W tym samym dniu i tak nie będzie miał już możliwości zagrania na innym weselu, więc w jego interesie jest, by usługa trwała jak najdłużej.

Przeczytaj również:

Zastanawiasz się ile to wszystko kosztuje oraz czy jesteśmy dostępni w dniu Twojej imprezy ślubnej?

Napisz do nas korzystając z poniższego formularza lub bezpośrednio na adres: kontakt@djwgarniturze.pl

Na wszystkie zapytania staramy się odpowiadać w ciągu 24 godzin.

Ślub bierze się raz w życiu (przynajmniej takie jest założenie) więc ciężko jest „przetestować” dj wodzirej przed podjęciem decyzji.

Co może pomóc? Opinie par, którym mieliśmy już przyjemność zapewnić oprawę muzyczno-konferansjerską wesela.